15 Czerwiec 2016

15 CZERWIEC

WYJAZD 8.30

POWRÓT ok 15.30 po powrocie podwieczorek
W ramach obiadu dzieci zjedzą zupkę pomidorową i kanapeczki

Cena: 55zł

Płatne do 6 czerwca

W przypadku kiedy dziecko nie pojedzie na wycieczkę nie będzie zwrotów.

OPIS:
Malownicza mazowiecka wieś, rozlewiska Bugu, przydrożne kapliczki, lasy i pola... Tak niewiele trzeba, by z zatłoczonej Warszawy przenieść się na polską prowincję i odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku.
Ten pejzaż kulturowy – drewniane chaty kryte naturalnym materiałem, ręcznie wykonane narzędzia, język, jakim kiedyś mówiono, jak i pejzaż przyrodniczy – płaski, monotonny krajobraz nieszczególnie bogaty w kolory, wciąż przechowuję w swojej pamięci Wojciech Urbanowski, założyciel skansenu w Kuligowie.
Od roku 2000 nieprzerwanie dostawiane są nowe obiekty. Dzięki zaangażowaniu pana Wojciecha można tu zobaczyć przydrożną kuźnię, wiejską chatę, spichlerz, stodołę, oborę, dworek drobnoszlachecki oraz wozownię.
Wojciech Urmanowski to nie tylko inicjator powstania tego muzeum, ale także jego opiekun. „Głównym założeniem skansenu – mówi pan Wojciech - jest możność pokazania zagrody szlacheckiej, warunków mieszkalnych z tamtego okresu, wyposażenia, a także zapoznania się z tamtejszymi zawodami. Pragniemy przedstawić też tematy związane z pojazdami konnymi wraz z całą otoczką, czyli pracą powroźnika, kołodzieja, kowala, rymarza. Zamierzamy zobrazować scenki z życia tamtejszych ludzi, ich codzienne zajęcia”
Skansenowej kolekcji początek dało kowadło, które pan Wojciech zabrał z rodzinnego domu. Dźwięk tego kowadło towarzyszył mu od najmłodszych lat. Jego dziadek i ojciec byli kowalami, a on, by kontynuować rodzinną tradycję, organizuje plenery kowalskie. Zrekonstruował także warsztat rymarski, stolarski, gręplarnię i magiel, który służył mieszkańcom Wołomina.

Przejazd realizowany będzie autokarami firmy ZUMA
www.zumatravel.pl

ZAPRASZAMY!!!